Zachęta: Liliana Porter, Rechowicz/Smaga, Hiwa K

Nie było nas w Zachęcie od ponad roku. Ostatnie, co widzieliśmy, to Sarkis i „Tęcza anioła”, gdzie fotki na insta robiły się same, oraz wystawa surrealistycznego malarstwa Marii Anto, którą zabrałam do domu w formie książkowej, na pamiątkę. Wtedy był z nami nasz ultrafantastyczny syn, tym razem poszliśmy sami, ale chyba z nim wrócimy, bo w mailu do taty dopominał się ostatnio wyprawy do Zachęty. /na zdjęciu niżej: Brâncuşi Liliany Porter/

Liliana Porter w Zachęcie

Ultrafantastyczny syn ma prawie 7 lat, pisze maile do taty ze swojego gmaila, którego zapragnął na 6. urodziny, a ja uwielbiam patrzeć, jak beztroskimi, dziecięcymi oczami chłonie to, co dorośli oklejają piórkami i przetrawiają tęgimi głowami, wciąż zbyt mało rozumiejąc. On rozumie, co chce i sprawia mu to przyjemność. Dzieci vs. sztuka to fascynujące połączenie!

Liliana Porter: Sytuacje

kuratorka: Magda Kardasz
9.02–5.05.2019

Zupełnie mi nieznana argentyńska artystka, dla której warto było odwiedzić Zachętę w bezcenny (bo bezdzietny i bo) weekend! 
Podobają mi się w jej pracach: używane materiały, pomysłowość, swobodne wpasowanie w przestrzeń galerii i... poczucie humoru – nienachalne, choć to, co wykorzystuje w swojej sztuce, jest na granicy dobrego smaku. Mimo humoru, coś mnie jednak w tej sztuce niepokoi, a tak się składa, że uwielbiam się niepokoić.

Liliana Porter w Galerii Zachęta

A propos wykorzystania przestrzeni: spędziłam miło czas w towarzystwie pracowitych mikroludków, które malowały ściany, krzesła, świat.

Liliana Porter w Galerii Zachęta

Jeden nawet sprzątał, a w trakcie zamiatania wyszło mu coś ciekawego:

Galeria Zachęta z dziećmi

Mężowi szczególnie przypadła do gustu owca podziwiająca obraz Memlinga. Przyznam, miała coś w sobie. Obraz nazywa się „Portret mężczyzny z monetą”, a owca z obrazem to Sytuacja z portretem mężczyzny Memlinga.

Liliana Porter, Sytuacje

Jak syn pozbędzie się okolicznościowego smarka i kaszelku, pobiegniemy w podskokach po dokładkę. Tym razem rodzinnie. Trzeba będzie tylko przemilczeć Striptiz z nazistą, za trudne. Do tłumaczenia za trudne – sama mam problem, żeby sobie wytłumaczyć, a co dopiero.

Liliana Porter, SytuacjeRechowicz/Smaga: Koło

kuratorka: Katarzyna Kołodziej-Podsiadło
19.01–17.03.2019

Twórczość Jana Smagi (rocznik '74), fotografa i grafika, poznałam jeszcze w liceum i gdzieś w tle bywał tu i tam, przez lata. W pamięci mam jego projekt „Skóry” (2007), poszukajcie w Google, naprawdę robi wrażenie na granicy wow i zrzygam się.

Rechowicz/Smaga w Zachęcie

Na wystawie „Rechowicz/Smaga. Koło” Smaga występuje w duecie z Hanną Rechowicz – nietypowo, bo od wielu lat jego współtowarzyszką artystycznej podróży jest Aneta Grzeszykowska. Porozrzucali po ścianach, w niesamowitych, okrągłych ramach, poddane obróbce zdjęcia z domu Rechowicz przy Lekarskiej w Warszawie. Zdjęcia są na tyle niewielkie, że wymuszają na widzach skupienie (którego tego dnia zdecydowanie mi brakowało), a okrągły format pełnych chaosu zdjęć w połączeniu z metalowymi i skórzanymi ramami, robi wrażenie niepokojących treściowo szklanych medalionów.

Rechowicz/Smaga w Galerii Zachęta

Ciekawie zaaranżowana sala, skojarzyła mi się z królewskimi komnatami. Autorzy wystawy zwracają szczególną uwagę na to, jak mocno ramy korespondują z tym, co widzimy na fotografiach.Hiwa K: Wysoce nieprawdopodobne, choć nie niemożliwe

kuratorka: Aneta Szyłak
19.01–28.04.2019


Po kurdyjsku hiwa to nadzieja, a Hiwa K to iracki Kurd, który kilkanaście lat temu uciekł do Europy, a dziś docenia go cały świat. Podobno. Tu czuję się bezbronna wobec własnej niewiedzy, więc przejdę dalej do tego, co też owy Hiwa tworzy. Wiem o nim tyle, że zajmuje się tematyką uchodźstwa, próbami odnalezienia się w obcej kulturze zachodniej, a w swoich instalacjach miesza życie codzienne ze wspomnieniami z dzieciństwa i zasłyszanymi fikcyjnymi historiami. 

Przyznam, że nie mogłam się na tym skupić. Była to wystawa niełatwa w odbiorze, tematyka ani trochę mi bliska, a jedyne, co zwróciło moją uwagę, to dzwon i film o powstawaniu dzwona. Nie chciałam brnąć w wojnę, przemoc, przystosowywanie do trudnych warunków. Byłam na randce, dużo lepiej tego dnia trafiały do mnie lekkie „Sytuacje” Liliany Porter.

Najlepszym dowodem na moje niezaangażowanie jest fakt, że nie zrobiłam ani jednego zdjęcia. Przepraszam, Hiwa. 

hiwak.net


Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3, Warszawa

Komentarze

  1. Czy znacie z internetowych giełd oraz platform inwestycyjnych ? Poszukuje oraz badam temat i sądzę, że warto zainteresować się https://alebib.pl/fxvc/. Co sądzicie?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Obserwatorzy

Copyright © okołonotatki